Daha önce hiç limon çayı içmediyseniz, kesinlikle denemelisiniz. Çünkü limon çayı yatıştırıcı ve besleyici olarak zengin bir çaydır.

Limon Çayı Nedir?

Basitçe, limon çayı, limon suyunun eklendiği bir çay türüdür. Çayın kendine has etkileyici sağlık etkilerine sahip olmasına rağmen, limon eklemek sadece renk ve lezzeti değil, aynı zamanda bu çayın sağlığınız üzerindeki etkisini de değiştirecektir. Limonlu çay, Doğu Hindistan’da ve diğer birçok yakın bölgelerde popüler bir çay çeşididir, ancak kanıtlanmış sağlık etkileri, dünyanın diğer bölgelerinde popüler bir seçenek haline getirmektedir. Siyah çay, yeşil çay ve diğer yaygın çay çeşitleri önceden kateşinler, antioksidanlar ve etken maddeler içerir, ancak limon ilavesi de yüksek seviyelerde C vitamini, potasyum ve B6 vitamini, ayrıca kafeik ve klorojenik asit verir.

Limon Çayının Faydaları Nelerdir?

Limon Çayının Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımı

Limon suyu ve çayın kombine antioksidan gücü ile, bu içecek, özellikle yaşlanmanın ve kırışıklıkların belirtilerini azaltma söz konusu olduğunda, oksidatif stresi önlemek ve cildin görünümünü iyileştirmek için mükemmeldir. 

Kilo Verme

Limon suyu, her ikisi de bu içeceğin önemli parçaları olan kafein gibi iştahı bastırır, bu da aşırı kilo vermeyi ve öğünler arasında atıştırma alışkanlığını önleyerek kilo verme çabalarınızda size yardımcı olur. 

Bağışıklık sistemi

Çok yüksek düzeyde C vitamini ile çayınıza limon suyunun eklenmesi, bağışıklık sisteminize, enfeksiyonlara ve yabancı patojenlere karşı koruyucu bir etki bırakacaktır. 

Kanser

Quercetin, kanser hücrelerinin apoptosisi ile ilişkili olan güçlü bir flavonoiddir ve limon suyu, herhangi bir diyette bu besleyicinin ana kaynaklarından biridir. 

Kalp Sağlığı

C vitamini ve diğer antioksidanlar, kalbi oksidatif strese karşı korumak ve kan damarlarının ve arterlerin bütünlüğünü sağlamaktan sorumludur. 

Diyabet

Hesperidin, vücudun glikoz ve insülin kullanımını düzenleyen, diyabetik hastaları tehlikeli dikenlerden ve kan şekeri damlalarından koruyan, limon suyunda bulunan bir bileşiktir. 

Limon Çayı Nasıl Yapılır?

Kendi çayınızı evde yapmak çok kolay olsa da, dünyanın her yerinde hazırlanan bu çayın üzerinde çok sayıda varyasyon var. Çay ve limon suyuna ek olarak, bu çayın bazı türleri bal, zencefil, kimyon tohumu, şeker veya tuzu içerir. Bu varyasyonların her biri kendi zevkini ve benzersiz sağlık profilini sağlar, ancak genel olarak limon çayı tarifi şu şekildedir:

  • Adım 1 – Kaynamış 1 bardak su getirin
  • Adım 2 – Bu bardağın içine bir çay poşeti ekleyin (siyah, yeşil, beyaz vb.).
  • Adım 3 – Limonun bir yarısını suyun içinde sıkın.
  • Adım 4 – Diğer yarısınıda bardağa göre dilimleyerek çayın içine atın
  • Adım 5 – İstediğiniz gibi bal, şeker veya diğer tatlandırıcı maddeler ekleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menu